dziwne uczucie przy medytacji

Pytania i Pomoc Duchowa - Masz jakikolwiek problem, napisz tu.
begginer
Posty: 2
Rejestracja: 4 marca 2009, o 12:21
Reputacja: 0

dziwne uczucie przy medytacji

Postautor: begginer » 4 marca 2009, o 12:31

Witam,
Ostatnio pod wpływem ksiązki "Potęga teraźniejszości" oraz tej strony, zajalem sie swoim rozwojem duchowym, poprawieniem jakości zycia.
Zacząłem medytować. Robię to tak: kładę się na plecach, zaczynam po kolei czuć wszystkie częsci ciała oraz oddech. Po jakiś 5 minutach czuję ze jestem już w troche innej fazie.
Ostatnio jednak poświeciłem wiecej czasu i zacząłem iść dalej, wchodzić głebiej. Wkońcu poczułem swoje ciało jako jedno pole energi, a nie ciało jako materie z konturami. Oddech stał się plytki, poczułem sie dosyć... ciekawie. Jednak naszło mnie również dosyć dziwne uczucie - lekkiego dyskomfortu oraz moze troche strachu. Poczułem jakbym miał zaraz wyjść z ciała, skojarzylo mi sie to troche z uczuciem umierania. Uczucie to bylo naprawdne dziwne dla mnie - do tej pory nieznane.
Czy to jest coś niebezpiecznego? Pytam jako zupełny początkujacy.
Czytałem o pozytywnych skutkach medytacji i chcę im wierzyć oraz zaufać. Co by się działo jednak jakbym od tamtego stanu wchodził jeszcze głebiej ?

Dzięki z góry za pomoc

Awatar użytkownika
Maciek
Posty: 62
Rejestracja: 25 marca 2007, o 17:17
Reputacja: 0

Re: dziwne uczucie przy medytacji

Postautor: Maciek » 4 marca 2009, o 13:01

Nie bój się :) Nikt z nas raczej Ci nie odpowie co by się stało, ale będę mówił w swoim imieniu :) Ja nie wiem co by się stało, jedyną metodą jest następnym razem pozostawić strach za sobą i wejść głębiej :)
Nic złego nie powinno się wydarzyć, pamiętaj, że strach to reakcja obronna, nie zawsze słuszna :) Boimy gdy odkrywamy nieznane, to jak pierwsza samotna podróż. Boimy się ale jest też fascynacja :)
Powodzenia ;-)

Awatar użytkownika
Prometeusz
Posty: 1615
Rejestracja: 21 marca 2008, o 15:56
Reputacja: 0
Płeć: M
Kontaktowanie:

: dziwne uczucie przy medytacji

Postautor: Prometeusz » 5 marca 2009, o 11:52

Wszystko jest jak najbardziej Ok. Niczym się nie przejmuj tylko praktykuj. Czy jest coś głębiej? Zalezy co rozumiesz pod tym pojęciem. Przez resztę praktyki będziędziesz doświadczał ogromną ilość róznych odmiennych stanów umysłu, a on sam jest zdolny do generowania niemal nieskończonej ich liczby z czasam umysł będzie pracować na innych poziomach(pokładach psychiki) będziesz przechodził między nimi. Jednak istota medytacji jest zawsze taka sama.

Zasadniczymi sprawami jakich trzeba się nauczyć to:
Umiejętność szybkiego wchodzenia w stan medytacyjny.
Utrzymanie koncentracji.
Po jakimlś czasie zacznie rozwijać Ci się uwazność trzeba sie nauczyć z niej korzystać.

Pierwsze medytacje są zazwyczaj takie, ze fascynuje nas stan w którym wchodzimy, czujemy się leccy, radośni, odczuwamy wyraźną róznice w naszych odczuciach. Jednak z czasem te uczucia znikają, a raczej ich juz nie dostrzegamy. Wtedy większość osób przestaje medytować, a to powazny błąd. Przychodzi frustracja, zniechęcenie, niecierpliwość i wiele innych nieprzyjemnych wrazenien i tak naprawdę dopiero wtedy zaczyna się praca z medytacją prawdziwa. Jednak jeśli się przechodzi cierpliwie przez ten etap odczuwa się ogromną ilość satysfakcji z której czerpie się bardzo duzo energii.

begginer
Posty: 2
Rejestracja: 4 marca 2009, o 12:21
Reputacja: 0

: dziwne uczucie przy medytacji

Postautor: begginer » 5 marca 2009, o 17:57

Medytacja medytacją... Ostatnio zacząłem wątpić w to wszytko. Podczas medytacji faktycznie relaksuję się, wyciszam, odpoczywam. Jednak kiedy wstaje znowu napada mnie natłok myśli i to przeważnie negatywnych. I mimo że wiem że to są tylko myśli i staram się je obserwować, to jednak czuję się źle. Czuję sie niepewnie i po prostu nieszczęsliwy...
Czytałem dużo na temat działań umysłu, ego itd ale myśle ze jestem tylko dobry w teori. Staram się to wprowadzić do praktyki w życiu codziennym ale negatywizm i jakieś paskudne uczucia która mnie przepełniają są silniejsze. Nie mam motywacji, boję sie przyszlości, wiele rzeczy/ludzie mnie irytuję, nie spełnia moich oczekiwań.
Myślalem że medytacja bedzie remedium na wszystko, ale widzę ze to nie jest takie łatwe...
Sam nie wiem co mam robić.

Awatar użytkownika
Maciek
Posty: 62
Rejestracja: 25 marca 2007, o 17:17
Reputacja: 0

Re: dziwne uczucie przy medytacji

Postautor: Maciek » 5 marca 2009, o 22:34

Medytacja na pewno Ci pomoże. Nie rozwiąże jednak ona sama w sobie twoich problemów i podejścia do życia. To TY, nie kto inny MUSI wykonać tą pracę jeśli chcesz coś w swoim życiu zmienić. Medytacja jest bardzo pomocnym narzędziem w rozwiązywaniu problemów, bo ukazuje nam wiele spraw z innej nie znanej dotąd nam perspektywy. Dlatego próbuj dalej, nie poddawaj się :)
Jeśli czujesz się nieszczęśliwy, spróbuj też na innych polach szukać radości z życia. Mnie na przykład bardzo pomaga sport. Biegaj, ćwicz, pływaj, jeździj na rowerze, cokolwiek. Zastanów się co Ci daje radość i zacznij to robić. Nie myśl o tym czego nie możesz mieć na ten moment a chciałbyś to mieć i wiesz że dałoby Ci to radość. To jest pułapka umysłu :)
Rozejrzyj się i zobacz co możesz zrobić na ten moment co daje Ci radość i zacznij to robić :) A do tego medytuj sobie ;) hehe :D
Powodzenia :)


Wróć do „Pytania i Pomoc”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości